27 Temmuz 2019 Cumartesi

PTZ Kamera Nedir

PTZ Kamera Nedir


Ptz kameralar, günümüzde en kullanışlı kameralar içerisinde yer almaktadır. Bunun en önemli özelliği, sabit bir pozisyonun ötesinde, yüz seksen derece dönme kapasitesidir. Ptz kameralar, apartman girişleri, otoparklar için en çok tercih edilen kamera türleri içerisindedir. Bu kameraların bazı türleri, üç yüz altmış derecede dönebilmektedir.

Ptz Kameranın Kullanım Avantajı


Ptz kameranın en önemli avantajı izleme yapacak olan kişinin IP ağına bağlanabilmesidir. Bu sayede Ptz kamera sahibi olan kişi, rahatlıkla akıllı telefonu, tablet ya da bilgisayarından, kameraya bağlanabilmektedir. Bu durum, seyahat ve tatiller için büyük kolaylık sunacaktır. Ptz kameranın bir başka avantajı da çok fazla alanı tarayabilmesi ve görüntü netliğidir. Bu sayede, sabit özellikli iki, üç kameranın yaptığı işleve sahiptir. Kameranın yeri oynatılsa bile, odaklanma için sorun yaşanmayacaktır. Görüntü netliği sayesinde en ufak detaylar bile rahatlıkla kamerada gözükecektir. Zoom özellikleri, Ptz kameraları diğer kameralardan daha üstün bir konuma getirecektir. Ptz kameralarının bazı türlerinde, eğime ve yanlara döndürme özellikleri de bulunmaktadır.

Ptz Kamerayı Diğer Kameralardan Ayıran Özellikler

Ptz kameraları diğer kameralardan ayıran birçok özellik vardır. Bunların başında, dönebilme eğilme ve çok geniş bir açıyı tarayabilme özelliği yer alır. Tüm bu özellikler, geniş alanlar için de tek bir Ptz kameranın yeterli olabileceğini açıklar. Bu da maliyet girdileri açısından önemli bir tasarruf sağlar. Çünkü sabit özellikli birçok kameranın işlevini tek bir Ptz kamera yerine getirmiş olacaktır.

Güvenlik İçin Ptz Kameraların Önemi


Güçlü zoom özellikleri, her türlü ayrıntının net bir şekilde görülmesine sebep olur. Bu sayede, Ptz kameralar, güvenlik açısından önem taşıyan yerlere konacaktır. Ayrıca, büyük alanlarda da güçlü ve yakınlaştırıcı görüş özelliği ile tercih edilirler. Kuvvetli görüş özelliği, en geniş alanlarda bile tek bir Ptz kamerayı yeterli kılacaktır. Ptz kameralarının doğru yerleştirilmesi de önem taşımaktadır. Olması beklenen özellikte olan Ptz kamera çeşitleri, şayet doğru yerleştirilirse, tam bir tur dönüş özelliğine sahiptir. Yüz gibi her türlü nesne, en ufak ayrıntısına kadar görünebilir. Güvenlik için Ptz kameraların tercih edilmesi önem taşır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme